دانلود جزوه شناسایی گیاهان مرتعی 2

آنچه در این پست خواهید خواند :

قسمتی از جزوه شناسایی گیاهان مرتعی 2 به صورت زیر می باشد. لینک دانلود این جزوه در پایین صفحه است.

تيره اسفناجيان، Chenopodiaceae :

اين تيره شامل گياهاني يکساله، دوساله يا چند ساله، گاهي درختچه اي و به ندرت درختي يا بالارونده مي باشد.گياهان اين تيره نمک دوست اند و بيشتر در خاک هاي شور رشد مي کنند به عبارتي طالب خاک هاي داراي کلريد و نيترات هستند. توانايي رشد و تحمل گياه در چنين مناطق شور و محيط هاي مرطوب يا خنک غني از نمک، بيشتر از آن جهت است که اين گياهان مي توانند تراکم و غلظت اسمزي دروني خود را تغيير دهند و آن را بيشتر از خاک محيط خود سازند.

اغلب گياهان اين تيره گوشتي و بند بند مي باشند. داراي برگ هاي معمولاً متناوب، گاهي متقابل، ساده، اغلب گوشتي و استوانه اي يا تحليل رفته اند که به فلس تبديل شده اند. برگ ها بدون گوشوارک هستند. گل هاي آنها کوچک، نر-ماده يا تک جنس، منفرد يا در سنبله يا خوشه گرزن هستند. گلهايشان منظم و گلپوش آنها شامل 5 کاسبرگ و بدون گلبرگ است. کاسبرگ ها اغلب پايا هستند، پس از لقاح به رشد و نمو خود ادامه داده، به بال تبديل مي شوند و ميوه را احاطه مي کنند. پرچم ها 1 تا 5 عدد هستند و گاهي پرچم عقيم (استامينود) نيز وجود دارد. ميوه اين گياهان فندقه (آکن) و به ندرت کپسول است. دانه ها افقي يا عمودي اند.

دانلود جزوه شناسایی گیاهان مرتعی 2
دانلود جزوه شناسایی گیاهان مرتعی 2

اين تيره بر اساس نوع جنين به دو زير تيره تقسيم مي شود:

1- زير تيره Cyclolobeae :جنين حلقوي يا نعل اسبي که آلبومين فراوان مرکزي را در بر مي گيرد.

2-زير تيره Spirolobeae :جنين مارپيچي، آلبومين لاغر و يا بدون آلبومين. 

الف) جنس هاي زير تيره Cyclolobeae :

1- جنس Atriplex (علف شور، سلمکي) :

گياهان يکساله علفي يا چند ساله چوبي با برگ هاي پهن و متناوب، گل تک جنس، گياهان اغلب دوپايه اند. گلِ ماده فاقد گلپوش و از دو قطعه سبز رنگ آزاد يا کم و بيش به هم پيوسته تشکيل شده است که پس از لقاح به صورت دو برگک، ميوه فندقه را احاطه مي کنند. داراي گونه هاي متعددي بوده که جزو نباتات شورپسند و ازت پسند مي باشد. و به علت جذب نمک هاي خاک باعث اصلاح خاک مي شوند. اين گياهان با داشتن پروتئين کافي ارزش علوفه اي نسبتاً خوبي دارند.

برای دانلود جزوه شناسایی گیاهان مرتعی 2 روی لینک زیر کلیک کنید.

بخش دانلود

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *